توصیه های واحد R&D  شرکت سلیم رام در رابطه با مراقبت از پوست 

  مرطوب کردن پوست 

از دست رفتن آب بدن را دی هیدریشن می نامند, که علت خشک شدن پوست است. خشکی پوست امر نسبتا شایعی است. اکثر افراد در زمانهایی خشکی پوست را تجربه می کنند. هنگامي كه پوست به عللي اعم از عوامل داخلي يا خارجي نتواند اين ميزان آب را حفظ كند، پوستي خشك اتفاق می افتد. علت خشکی پوست می تواند بیرونی و یا مربوط به کاهش توانایی پوست برای نگهداشتن رطوبت خود باشد. پیری فرایند فیزیولوژیکی است که طی آن قابلیت پوست برای حفظ رطوبت خود کاهش می یابد. بعلاوه ، بیماری های چون درماتیت آتوپیک و برخی بیماری های خاص پوستی سبب می شوند که پوست نتواند رطوبت خود را حفظ نماید.

خشکی طولانی پوست باعث ایجاد چروک در سنین پایین می‌شود. علاوه براین، پوست خشک و ترک خورده می‌تواند پناهگاه میکروب ها باشد که عفونت‌های قارچی را بوجود می‌آورند و خشکی بی‌نهایت پوست می‌تواند باعث ایجاد اگزما شود.

 رطوبت پوست :

محتواي آب پوست زنده ( اپيدرم ودرم) تقريبا ۸۰% است. لايه خارجي­ ترپوست، يعني لايه كراتينوز ( شاخي ) از سلولهاي مرده اي تشكيل شده كه محتواي آب كمتري در حدود ۳۰ – ۱۰ % دارند.

 در صورتي كه محتواي آب پوست طبيعي باشد، پوست نرم، صاف، قابل ارتجاع ودرخشان است. در حالت طبيعي يك حركت مداوم آب، از لايه هاي عمقي پوست به طرف لايه هاي سطحي وجود دارد و در نهايت اين آب از سطح پوست تبخير مي شود.

محافظ هاي طبيعي كه سبب جلوگيري از خشكي پوست مي شوند :

ü     لايه چربي روي پوست: اين لايه چربي نازك ميزان تبخير آب را كاهش ميدهد.

ü     عامل مرطوب كننده طبيعي كه تركيبي از چند ماده ساخته شده توسط پوست است و حدود ۲۰ تا ۲۵% لايه كراتينوز را تشكيل ميدهد. اين عامل سبب باقي ماندن محتواي آب در لايه كراتينوز مي گردد.

عوامل خشکی پوست

فاکتورهای مشترکی هستند که باعث خشکی پوست می‌شوند از جمله هوای سرد زمستان، کمبودهای غذایی، فاکتورهای ژنتیکی، استفاده از صابون‌های نامناسب، شنا در آب کلر دار، دوش‌گرفتن های طولانی با آب گرم، استفاده از مواد آرایشی نامناسب، و مواد شیمیایی.

توصیه های پایانی

v    ویتامین E موضعی و ویتامین C که دراکثر محصولات ماندانا وجود دارد, خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و

v    از پیدایش عوارض پیری جلوگیری می کند.

v    از مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و امگا۳ غافل نشوید.

v    حتماً مواد غذایی سرشار از ویتامین E، را در برنامه غذایی روزانه تان بگنجانید.

v    از آنجا كه مرطوب كننده ها حاوي ميزان زيادي آب هستند نبايد بلافاصله پس از مصرف آنها در معرض هواي سرد قرار گرفت.بهتر است ۲۰ تا ۳۰ دقيقه پيش از برخورد با هواي سرد (مثلا زمستان)، هواي گرم يا باد، مرطوب كننده را مصرف كرد ودر موارد مذكور استفاده از مرطوب كننده هاي چرب اولويت دارند.

v   در فصل سرما, پوست بیشترین تاثیر را به عنوان یک بافت زنده در تماس با محیط,  دچار کنش و واکنش هایی می شود. این تأثیرپذیری در فصل زمستان به دلیل میزان آبی که دفع می شود یا در لایه های پوست می ماند افزایش می یابد.

v    افرادی که پوستشان خشک هست و یا در مناطق با اب و هوای خشک زندگی می کنند, نسبت به افراد دیگر زودتر دچار پیری پوست می شوند, پس باید از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنند.