توصیه های واحد R&D  شرکت سلیم رام در رابطه با مراقبت از پوست 

  محافظت در برابر خورشید  

همان طور که می دانیم نور خورشید منبع طبیعی نور است. نور و گرمای تولید شده توسط خورشید برای انسان مزایای بسیاری دارد. در کنار این مزایا اگر قرار گرفتن در زیر نور خورشید از حد اعتدال خارج شود باعث بروز بعضی از بیماری ها خواهد شد. نوع اشعه UV که پوست را تحت تاثیر قرار می دهد، از نوع اشعه UVA و اشعه UVB است که هر دو به سرطان پوست و ضعف سیستم ایمنی و همچنین پیری زودرس در پوست مربوط هستند. اشعه  UVAبه پیری پوست و اشعه  UVBعلت اصلی آفتاب سوختگی است.

اشعه ماوراء بنفش خورشيد، منبع اصلي ويتامين D بدن ما است. اين ويتامين براي استخوان ها، عضلات و سيستم ايمني بدن ما لازم است. ويتامينD، همچنين توان مبارزه با بروز و رشد تومورهاي سرطاني را دارد.  در صورتی که فرد بیش از حد متعادل زیر نور آفتاب قرار گیرد، به دلیل دریافت میزان بیشتر از حد نیاز ویتامین D توسط بدن، ممکن است مشکلاتی از جمله ضعف، خستگی، سردرد، از دست دادن اشتها، تهوع و استفراغ و … را برای انسان بوجود آورد.

 

 

تاثیرات اشعه خورشید در طولانی مدت بر بدن

  نور خورشید باعث تخریب بافت الاستیک و کلاژن پوست شده و موجب بوجود آمدن چین و چروک می شود. نور خورشید همچنین می تواند باعث ایجاد لکه، کک و مک و پیری پوست شود.

 نور خورشید می تواند در برخی از قسمت های پوست لکه هائی به نام پینگمانتاسیون بوجود آورد و باعث تغییر رنگ پوست شود.

 یکی دیگر از علائم مضر، تلانژکتازی است که در آن رگ های خونی کوچک زیر پوست ورم می کنند

 تماس مستقیم و بلند مدت نور خورشید می تواند باعث بروز سرطان پوست شود.

 میزان زیاد ویتامین D سبب سخت شدن شریان ها در افراد مبتلا به بیماری های کلیوی می شود، به همین علت این افراد در مدت زمان قرار گرفتن زیر نور خورشید باید دقت بیشتری کنند.

 قرار گرفتن در معرض نور خورشيد و اشعه ماوراء بنفش ساختگي به عنوان يك عامل مهم و پيش گيرنده در بيماري سرطان پوست شناخته شده است.

 قرار گرفتن بيش از حد در برابر نور خورشيد احتمالاً شما را چهار بار بيشتر مستعد مبتلا شدن به بيماري آب مرواريد مي كند.

 آفتاب سوختگي مي تواند پراكندگي و عملكرد گلبول هاي سفيد خون (سلول هاي دفاعي بدن) را تغيير دهد و نيز به DNA بدن آسيب وارد كند.

 زنانی که در مناطق با تابش شدید نورآفتاب زندگی می‌کنند، به دلیل تماس زیاد با اشعه فرابنفش، به بیماری ماهیچه‌ای سیستم ایمنی موسوم به میوسیت مبتلا می‌شوند. زنان بیشتر از مردان به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند، اما تاکنون علت این میزان بالای ابتلا در زنان مشخص نبوده است.

 نور آفتاب می‌تواند منجر به تشدید یا بروز بیماری لوپوس شود. لوپوس، بیماری‌ای است که در آن، سلول‌های ایمنی بدن بر ضد سلول‌های بدن فعال شده و منجر به عوارضی در بدن می‌شوند. در این بیماری، بثورات پوستی روی صورت به شکل خط و خال صورت گرگ است.

 در بیماری ناخنک چشم، یک بافت اضافی در ناحیه سفیدی چشم (بیشتر در بخش داخلی چشم) در مجاورت قرنیه (بخش رنگی چشم) به وجود می‌آید. ناخنک، شایع‌ترین عارضه چشمی پس از کاتاراکت (آب مروارید) است. ناخنک چشم، خفیف‌ترین عارضه اشعه ماورای بنفش نور آفتاب است. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور آفتاب، بدون استفاده از عینک آفتابی، از علل مهم بروز آن است.

راه های مقابله با اثرات مضر نور خورشید

 حد الامکان از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید اجتناب کنید و به طور منظم از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.

 قویترین زمان تابش نور خورشید از ساعت ۱۰صبح تا ۴بعدازظهر است. قرار گرفتن در زیر نور خورشید طی این ساعات از روز توصیه نمی شود.

 از لباسهای محافظ مانند کلاه استفاده کنید و گردن، گوش ها، چشم ها و پوست سر را برای جلوگیری از تماس مستقیم با خورشید, حدالامکان بپوشانید.

 برای محافظت از چشم ها در برابر اشعه ماورائ بنفش استفاده از عینک آفتابی مناسب و سالم امری ضروری است.

  انتخاب ضد آفتاب مناسب می تواند به شما در محافظت از پوستتان کمک بسیار زیادی نماید. ضد آفتابها در انواع مختلف ژله ای، کرم، پماد و اسپری وجود دارد. معمولا استفاده از کرم های ضد آفتاب دارای فاکتور  (SPF)حداقل ۱۵ و بالاتر به شما کمک می کنند تا پوست خود را در برابر برخورد اشعه های ماوراء بنفش A و B محافظت کنید.