یكی از مهم ترین دلایل پیری پوست، تخریب سلولی توسط رادیكال های آزاد است. رادیكال های آزاد كه بسیار فعال هستند، به ساختار سلولی بدن حمله می كنند و آنها را از بین می برند. عمده ترین منبع تولید كننده رادیكال های آزاد، سوخت سلولی است كه هر لحظه در تمام سلول های بدن به مصرف می رسند. آنتی اكسیدان ها عاملی قوی و ممانعت كننده در برابر آسیب های محیطی پوست هستند و روند پیری پوست را كند می­ كنند.

به نظر می رسد افزایش مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اكسیدان، از پوست در برابر تخریب رادیكال های آزاد محافظت می كند. آنچه در پوست موجب تولید بیشتر آنتی اكسیدان می شود، نور خورشید و استفاده از برخی كرم ها است.

یك خصوصیت مهم مواد آنتی اكسیدانی، محلول بودن در آب و در چربی است؛ زیرا بافت سلولی بدن به گونه ای است كه غشاء ها از جنس چربی و فضای خارج و داخل سلول، آب است. از این رو آنتی اكسیدان های محلول در آب، از خارج  و داخل سلول محافظت می كنند و انواع محلول در چربی ها غشاء را تازه و جوان نگه می دارند. پس هر دو نوع مورد نیاز هستند تا یك سد محافظتی مناسب، در برابر رادیكال های آزاد به وجود آورند.

آنتی اکسیدان ها انواع مختلفی دارند، از جمله:

آنتی اکسیدان های طبیعی

از آنتی اکسیدان های طبیعی که معمولا از بافت های گیاهی استخراج می­ شود، می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

توکوفرول ها، کاروتنوئید، فلاوونوئید ها، کومارین ها، مشتقات سینامیک اسید ها و اسید فنولیک, ویتامین E و سِلنیم که نوعی آنتی اکسیدان معدنی محسوب می­ شود.

 آنتی اکسیدان های مصنوعی

از آنتی اکیسیدان های پرمصرف می­ توان به BHA(بوتیل هیدروکسی آنیزول)، BHT(بوتیل هیدروکسی تولوئن)و TBHQ(تری بوتیل هیدروکینون) اشاره نمود .

تأثیر آنتی اکسیدان ها روی پوست:

ضدچروک

ساخت کلاژن پوست

ایجادخاصیت ارتجاعی

پیشگیری از آسیب‌های سلولی

 

ویژگی مهم آنتی اکسیدان خوب عبارت است از :

  پایدار بودن

موثر بودن در گستره وسیعی از PH

انحلال پذیر بودن آنتی اکسیدان

ایجاد ترکیباتی بدون رنگ و بو

سمی نبودن

سازگاری با اجزای واکنش دهنده و ظرف واکنش

آنتی اکسیدان ها یا مواد ضد اکسنده با محدود کردن واکنش های رادیکال آزاد یا با وارد کردن ماده ای که به محض تشکیل رادیکال های آزاد با آنها واکنش دهد، اکسایش را محدود می­کنند. تمام آنتی اکسیدان ها بدون استثنا ناپایدار هستند و در معرض نور خورشید و هوا تخریب می شوند.

BHT یکی از آنتی اکسیدان های خوب و پرکاربرد می­ باشد که در برابر دما بسیار پایدار بوده و در تمامی کرم های ماندانا مورد استفاده قرار می­ گیرد.