ساختار مو

مو یکی از ضمائم پوست است. پوست از لایه های مختلفی تشکیل شده است که بیرونی ترین لایه پوست اپیدرم است. لایه میانی پوست درم نام دارد. در سرتاسر پوست اپیدرم در نواحی خاصی به داخل درم فرو رفته و کیسه لوله مانندی به نام فولیکول را تشکیل می­ دهد که مو در آن ساخته شده رشد می کند و از پوست بیرون می آید.

 مو به صورت زائده ای باریک و رشته مانند از پوست سر خارج شده است.

این عضو به علت فقدان رشته های عصبی فاقد هرگونه حس می باشد. 

هر تار مو از دو بخش عمده تشکیل شده است:

 ساقه: بخشی از مو که از پوست خارج است.

ریشه: بخشی که زیر سطح پوست قرار گرفته است.

در پوست سر غدد چربی وجود دارد. کار این غده ها ترشح چربی می باشد. این ضمایم پوستی از جایی چربی نمی­ گیرند. بلکه خود عامل مستقیم تولید آن هستند. وقتی غده ها چربی را می سازند ازطریق لوله ی مجاری آن را به خارج پوست بدن که احتیاج به این چربی دارد هدایت می کنند، زیرا در نبود آن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می ­دهد.

انواع مو

چرب: موهای چرب اغلب در اثر خشکی پوست سر به وجود می‌آیند، لذا بهترین راه برای مبارزه با موهای چرب، درمان مشکلات پوست سر است. وقتی که پوست سر خشک است، غدد چربی، چربی بیشتری ترشح می‌کنند تا پوست و موها را نرم نگه دارند. دارای خارش کف سر، شوره و حتی جوش در کف سر می باشد. هر فولیکول مو حداقل یک غده چربی دارد و چون افراد با این نوع مو تعداد تارهای بیشتری دارند پس غدد چربی پوست سر آن ها نیز بسیار بیشتر است. هورمون ها یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده در میزان چرب شدن موها (بخصوص در دوران بارداری و بلوغ که سطح هورمونهای بدن تغییر می کنند) بشمار می روند. اما خوشبختانه، زمانی که هورمون ها دوباره بالانس می شوند، سطح سبوم هم پایین آمده و به شرایط نرمال خود برمی­ گردد.

ویژگی های موی چرب:

همواره نرم است.

فاقد حجم است و به راحتی روی سر می‌خوابد.

به سختی حالت می‌گیرد، زیرا حالت خود را نمی‌تواند حفظ کند.

پس از شامپو کردن، زود چرب می‌شود.

چربی موی سر، باعث چسبیدن مو به سر می‌شود و گرد و غبار هوا پس از ۱ تا ۲ روز باعث کثیف به نظر رسیدن مو سر می‌گردد.

چربی موی سر، خود به خود و به طور یکنواخت بر روی موها پخش نمی‌شود.

 موها بسیار نازک و تقریبا شبیه موی بچه ها است.

موها پژمرده، بدون حالت و بدون طراوت هستند.

 

خشک: هنگامی که ترشح چربی ازکف سر کافی نباشد مو ظاهری کدر و بدون درخشش پیدا می­ کند.این موها در لمس زبر و شکننده هستند. موهای خشک در هم پیچیده و زبر می­ شوند.

ویژگی های موهای خشک:

کدر به نظر می‌رسند.

خشک و خشن لمس می‌شوند.

به آسانی گره می‌خورند.

به سختی شانه یا برس می‌شوند.

انتهای آن‌ها دو شاخه است.

فر ریز زیاد دارند.

معمولی: موهای معمولی نمایی درخشنده دارند و در لمس نرم و انعطاف پذیر است.حالت مات و کدر نداشته و چرب هم بنظر نمی رسد. بهترین نوع مو است و با حفظ حالت خود زیبا و سالم به نظرمی رسد. روی مو شوره و در پوست سر قرمزی و خارش وجود ندارد و به آسانی شانه می شود.

ویژگی موهای معمولی:

مویی که چرب و خشک نباشد.

رنگ و فر نشده باشد.

حالت خود را خوب نگه دارد.

اغلب اوقات زیبا و سالم به نظر برسد.

 

مختلط: این حالت بیشتردرموهای بلند شایع وقابل رویت است این افراد دارای پوست سرچرب هستند به همین جهت پس ازحمام کردن دچارخارش سرمی شوند، اما به تدریج که به سرمو می رسیم موها خشک و خشکترمی شود و درانتهای موها کاملا خشک و زبر هستند و دچار موخوره می شوند.